top of page

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

U ovom malom vodiču za roditelje i djecu odgovorićemo na nekoliko osnovnih pitanja koja se nameću svakom roditelju koji ima mališane spremne za sportsko druženje te pokušaćemo da naglasimo potrebu uključivanja djece u sportski razvojni program i njegov značaj za razvoj djeteta. Pokušaćemo dati  savjete roditeljima kako da odaberu pravi klub ili školu te kako da svom djetetu uljepšaju i olakšaju napredovanje u vještini za koju su se odlučili.

 

Dileme i pitanja koja najčešće muče roditelje su sljedeća:

 

Da li je rano da dijete uključim u neki sportski program?!

Na koji sport da upišem dijete – kako odabrati?!

U koji klub ili školu da upišem dijete?!

Da li će vježbanje ugroziti uspjeh u školi?!

Hoće li se povrijediti prilikom rada?!

Kako ocjeniti trenere?!

 

Gore navedena pitanja su pitanja koja sebi postavljaju većina razumnih roditelja prije nego odluče uključiti dijete bilo koji sportski program.

 

Kada upisati dijete na sport?

 

Za početak bavljenja nekim sportom ili borilačkom vještinom ne postoji striktno određena donja granica kada su godine u pitanju. Ovo više zavisi od škole (kluba) u koju želite da upišete dijete kao i djetetove sposobnosti da učestvuje u treningu.
Ranijih godina se obično početak bavljenja nekom borilačkom vještinom, iz praktičnih razloga poklapao sa polaskom u školu, jer se to obično odvijalo u samoj školi, ili negdje u blizini. Savremena sportska nauka u svijetu smatra veoma poželjnim uključivanje u sportske programe čak i djece uzrasta od navršenih 3. godine uz adekvatan nadzor kvalificiranih trenera. Iako će se svi složiti da djecu što prije treba uključiti u sport, sa time ipak ne treba žuriti po svaku cijenu. Važno je da roditelji procijene kada je njihovo dijete spremno i ima želju da se time bavi.

U sportskom razvojnom programu za djecu, nazvanim „TAEKWON-DO ZMAJ“, kojeg posljednje 2 godine u osnovnoj školi „GRBAVICA I i CAMIL SIJARIC na Dobrinji“ realizuje taekwon-do klub „KOREA“ obuhvaćena su djeca uzrasta od 5 do 8 godina.
 

Nekada dijete može biti nedovoljno zrelo za rad u grupi ili nedovoljno motorički spremno za to. Ovo treba shvatiti kao normalnu stvar i sačekati pravo vrijeme za tako nešto. Kako je svako dijete kao i njegov razvoj specifično, nije isključeno da će dijete koje kasnije počne da vježba imati brži razvoj i kasnije veće rezultate nego neki njegovi vršnjaci.
Isto tako, može se desiti da je dijete spremno i da ima želju da trenira, ali da klub ili škola koju ste odabrali nema adekvatne uslove za to.

 

Kako odabrati borilačku vještinu ili sport za vaše dijete?

 

Ovde nećemo govoriti o specifičnostima pojedinih vještina i sportova kao ni o njihovim prednostima.

Bez obzira na to koliko godina ima vaše dijete, ono će pokazati interesovanja i sklonosti ka određenom sportu. Ovde je jako važno da ne postoji nikakva prinuda. Najčešća greška je da roditelj nameće izbor sporta koji je možda ostao neka njegova neostvarena ambicija ili sporta kojim se on nekada bavio.

U prvi mah će te najbolje pomoći vašem djetetu i sebi tako što će te ga odvesti u klub koji djeluje u njegovoj školi i to iz više razloga: djetetu je poznato okruženje u kojem trenira, poznata su mu lica koja ga okružuju – to su djetetovi školski drugovi i zbog vaših obaveza treniranje u najbližoj školi ne oduzima vaše dragocjeno vrijeme.

Roditelj treba da shvati da je to sport njegovog djeteta, a ne njegov, i da pritisak na dijete može imati samo negativne posljedice. Na primjer, iskustvo govori da prisilno upućivanje djece na fudbal ima veoma loše posljedice na psihofizički razvoj djece. U percepciji roditelja fudbal je „najvažnija sporedna stvar“, u fudbalu (ne omalovažavajući isti)  je veliki novac, slava i sve ono što prati šou-biznis. Ovakva prisila za posljedicu ima ogroman pritisak na malog sportaša. 

 

Prednost borilačkih vještina u odnosu na ekipne sportove

 

Jedna od najvećih prednosti borilačkih vještina je svakako učenje samoodbrane, naravno za djecu koja su za to spremna.  Svaki roditelj želi da njegovo dijete bude sposobno da zaštiti i sebe i druge ukoliko dođe do neželjenih situacija.

U  posebnom izlaganju o našem SPORTSKOM RAZVOJNOM PROGRAMU „TAEKWON-DO ZMAJ“ ukazaćemo vam na sve prednosti bavljenja taekwon-doom i potrebu uključivanja u razvojni program.

Velika razlika između borilačkih vještina i ekipnih sportova je u tome što nećete morati svom djetetu da objašnjavate zbog čega nije u postavi, ili zašto mora da igra na poziciji koju ne voli ili mu ne odgovara. U borilačkim vještinama uspjeh se mjeri pojedinačnim kvalitetima i svi imaju podjednaku šansu da se pokažu i napreduju, bez obzira na status roditelja, privilegije kod trenera i sl. Na ovaj način djeca uče da svaki uspjeh zavisi od njihovog truda i zalaganja i da im to niko ne može osporiti, što im daje posebnu životnu snagu i van treninga.
Rangiranje po pojasevima je takođe korisno jer daje dodatni motiv i tjera vježbače na stalno usavršavanje. Isto tako nepodjeljenost po polovima omogućuje da vam i sin i kćerka vježbaju zajedno,a u mnogim klubovima je omogućeno da se i roditelji uključe u trening što može biti posebno zanimljivo.

 

 

 

 

 

VEOMA VAŽNO! Takođe, treba napomenuti da sport/vještina za malu djecu, treba da bude prije svega igra, zabava u kojoj rezultat nije bitan. Cilj treba da bude izvršenje vježbe, učenje pravila igre a ne pobijediti i povrijediti protivnika. Zbog toga je najbolje raditi sa djecom u okolnostima koje su prilagođene njihovom uzrastu i razvoju.
Najbolje je početi sa elementarnim i štafetnim igrama, poligonskim igrama koje su najpribližnije dječijim igrama u slobodno vrijeme. Elementarni sportski rekviziti poput lopti, čunjeva i ljestvi  se koriste u početku za najjednostavnije igre. Da bi se, kako ih dijete vremenom savladava, njihova kompleksnost povećavala.
Smatra se da dijete prije 12 godine, (a za pojedine sportove ne prije 16) ne bi trebalo uključivati u ozbiljan takmičarski program.

Za djecu mlađeg uzrasta optimalno je bavljenje fizičkim aktivnostima dva do tri puta nedeljno, u trajanju od sat vremena.

 

Kako izabrati pravu školu ili klub?

 

Izbor prave škole ili kluba  za vaše dijete, svakako je jedno od najvažnijih pitanja i njemu treba pristupiti sa velikom ozbiljnošću. Daleko od toga da je dovoljno samo to da se dijete bavi nekim sportom. Nestručan i neprofesionalan rad može imati ozbiljne posljedice po dijete.

Pri izboru kluba treba obratiti pažnju na sledeće stvari:

  • Ukoliko ste u mogućnosti porazgovarajte sa nekim čije dijete već vježba u određenom klubu. Raspitajte se koliko su zadovoljni, šta im se posebno sviđa a šta im se ne dopada.
  • Obavezno porazgovarajte sa trenerom i nemojte se ustručavati da pitate sve što vas zanima. Trener koji nema strpljenja da porazgovara sa vama, neće imati strpljenja ni za vaše dijete.
  • Raspitajte se o profesionalnoj stručnosti trenera, iskustvu, uspjesima…
  • Obavezno pogledajte trening. Na taj način ćete videti kako i koliko pažnje se posvećuje djeci i da li se to radi sa ljubavlju i uživanjem. Da li se dovoljno vodi računa da se djeca ne povrijede? Koliko je trener u mogućnosti da djeci održi pažnju, disciplinu i sl.
  • Pitajte da li je moguće odraditi probni trening prije zvaničnog upisa. Na ovaj način se nećete izlagati troškovima upisa i članarine ukoliko vaše dijete ne bude zainteresovano.
  • Pitajte da li su sportisti osigurani kod neke osiguravajuće kuće i da li obavljaju redovne ljekarske preglede (ovo nalaže kantonalni zakon o sportu).
  • Pitajte koliko dugo klub radi na toj adresi. Postoje klubovi koji često mjenjaju mjesta održavanja treninga i pitanje je da li ćete vi biti u mogućnosti da ispratite te promjene.
  • Provjerite da li su unutar kluba formirane grupe po uzrasnim kategorijama, a ako nisu da li se trening razlikuje u zavisnosti od uzrasta vježbača. 
  • Pored odnosa roditelja prema djeci, pristup trenera i njegov rad su od najvećeg značaja za razvoj sportskih sposobnosti djeteta. On može biti pozitivan i negativan i iste takve posljedice ostaviti po djete.

Kako izbrati trenera za svoje dijete

 

Dobar trener se ogleda po sledećem:

 

  • Svoj rad obavlja sa specifičnom predanošću i ljubavlju.
  • Uvek je nasmijan, raspoložen i ima strpljenja za svoje učenike
  • Jednaku pažnju pridaje svim učenicima bez obzira na nivo znanja
  • Nikada ne ismijava učenike na način koji bi mogao da ih povrijedi, niti ih kritikuje sa sarkazmom
  • Interesuje se za napredak svojih učenika i to ne samo u borilačkim vještinama već i sa šireg pedagoškog aspekta
  • Zahtjeva da budu dobri učenici u svojim školama
  • Umije da pohvali i nagradi trud svojuh učenika
  • Češće ih hvali nego što ih kritikuje
  • Primjenjuje kazne samo kada je na to prisiljen
  • Razvija drugarski i iskren odnos sa djecom
  • Razvija kod djece osećaj pravednosti, drugarstva i fer pleja
  • Uči ih upornosti i požrtvovanju

 

  • Razvija kod djece realne poglede na uspjeh, a uspjeh definiše kao maksimalan trud i poboljšanje svojih umijeća, a ne samo kao pobjedu nad protivnikom. Djeca nikad nisu gubitnici ako ulažu maksimalni napor
  • Ima visoke kriterijume u pogledu ponašanja i izražavanja
  • Uči djecu međusobnom poštovanju, kao i poštovanju starijih i roditelja
  • Vodi treninge koji su zanimljivi i raznovrsni vodeći računa o svim aspektima razvoja djeteta
  • Uči djecu da ne da krše pravila, namjerno povređuju druge ili se ponašaju nasilnički i nesportski

 


     Potreba za uključivanje djece u sportski razvojni program

„TAEKWON-DO ZMAJ“

 

U narednom tekstu ukazaćemo vam na razloge i potrebu uključivanja djece u naš sportski razvojni program.

U poslednje vrijeme, svjedoci smo sve užurbanijeg načina života, koji ostavlja velike posljedice i na djecu.

 

  • Nedostatak fizičke aktivnosti,
  • višesatno sjedenje ispred računara i televizora,
  • nošenje teških torbi,
  • pretjerano korišćenje prevoznih sredstava kao i
  • nezdrava (brza) ishrana,

 

Ovo su samo neki od uzroka koji su doveli do sljedećeg:

Registrovana je masovna pojava deformiteta kičmenog stuba i ravnih stopala već kod djece koja idu u vrtić te nižih razreda osnovne škole. Pri tom, veliki broj djece ima problem sa težinom, a jedna petina djece u BiH je prekomjerno uhranjena ili gojazna.

 

Našim razvojnim programom pod adekvatnim i stručnim nadzorom, kod djece utičemo na na:

 

FIZIČKI RAZVOJ I ZDRAVLJE DJECE

  • pravilan razvoj kostiju i mišića,
  • razvoj motoričkih sposobnosti , odnosno koordinacije pokreta,
  • jačanje odbrambene sposobnosti organizma,
  • poboljšanje cirkulacije,
  • ubzavanje razmjene materija u organizmu (poboljšanje metabolizma),
  • efikasnije eliminacija nepotrebnih supstanci iz organizma.

 

PSIHIČKI I INTELEKTUALNI RAZVOJ DJECE

  • pospješuje učenje
  • jača samostalnost i samopouzdanje
  • jačadisciplinu i samokontrolu
  • učvršćuje karakter
  • SOCIJALNO PRILAGOĐAVANJE

 

Uporedo sa svim navedenim nedostacima u psihofizičkom razvoju djece a usljed sve manje

slobodnog vremena koje imaju roditelji, i sve manje prave igre (lopta,bicikl,žmurke…) između djece, a sve više virtualne (tv, računar), dolazi i do nepravilnog razvoja na socijalnom planu.

Kroz rad sa djecom u našem klubu utičemo na:

  • Pravilno formiranje i sazrijevanje djetetove ličnosti.
  • Razvijanje tolerancije
  • Jačanje osjećaja za zajedništvo
  • Jačanje osjećaja za pravednost
  • Razvoj osjećaja poštovanja sebe i drugih
  • Unaprijeđuje interakciju, razgovor i izražavanje djece

 

 

 

Može li aktivno bavljenje sportom ugroziti učenje i uspjeh djeteta u školi?

 

Bavljenje sportom, nikada nije predstavljalo problem u ispunjavanju školskih obaveza, jer većina sportova, traži sportsku inteligenciju koja pozitivno utiče na razvoj opšte inteligencije i kreativnosti djeteta. Kako se treninzi sprovode po ustaljenom redu, kod djeteta se razvija osjećaj odgovornosti i disciplina koji su od velike pomoći u učenju i savlađivanju školskog gradiva.

Tačno je da dijete koje se aktivno bavi sportom ima manje slobodnog vremena, ali će zato imati i manje vremena za brojne „socijalne poroke“ kojima danas obiluje gotovo svaka sredina.
Na roditeljima je da svojim zalaganjem i zeljom pomognu djetetu da svoje slobodno vrijeme „pravilno potroši“ na sport. Rekreativno bavljenje bilo kakvom vještinom ni u kojoj mjeri ne može uticati na smanjenje vremena potrebnog za učenje.

Nadamo se da smo ovim tekstom uspjeli da vam damo određene smjernice oko uključivanja vašeg djeteta u neku od škola borilačkih vještina.

Nemojte se ustručavati da pitate sve što vas zanima jer je to u krajnjoj mjeri u interesu prije svega djece a samim tim i svih nas.

 

 

 

 

 

 

 

Kako da svom djetetu bavljenje sportom učinite ljepšim?

 

Ustanovljeno je da se oko 25% djece uključi u sportske programe pod jakim (štetnim) pritiskom roditelja, a da oko 50% želi da promjeni vještinu ili prestane da trenira zbog lošeg pristupa roditelja ili trenera. Taj loš pristup se najčešće ogleda kroz primoravanje i pritisak roditelja koji zaboravljaju da sport treba da služi djeci, a ne djeca sportu. Isto tako sport ne treba da služi kao potreba roditelja i trenera za dokazivanjem ili za ostvarivanje njihovih neostvarenih ambicija. Ne smijemo zaboraviti da su istraživanja pokazala da su među razlozima zbog kojih se djeca bave sportom na prvom mjestu zabava, na drugom učenje i unapređivanje vještina, na trećem sklapanje prijateljstava i druženje i tek na četvrtom pobjeda.
 

Nemojte se mješati u rad trenera ili pokušavati da sami trenirate vaše djete

Naučite svoje dijete da nikad (baš nikad!) ne nastavlja fizičku aktivnost ako osjeća bilo kakav bol.

Ako se dijete pri fizičkoj aktivnosti povredi, OBAVEZNO i bez odugovlačenja odvedite dijete na pregled i nakon toga pridržavajte se savjetovanog liječenja. Striktno pratite uputstva ljekara kada nastaviti sa fizičkim vježbanjem

Uvek budite sigurni da je djete unijelo prije i u toku treninga dovoljnu količinu vode kako bi se spriječili problemi dehidracije i pregrijavanja organizma djeteta

Svoje dijete ohrabrujte da se bavi sportom, ali ga ne prisiljavajte.

Uvijek imajte na umu da djeca učestvuju u sportu zbog sopstvenog, a ne vašeg zadovoljstva. I nikad ne zaboravite, da dijeca u sportu traže zabavu a ne rezultat.

Svom dijetetu pružajte podršku i ohrabrenje, bez obzira da li pobjeđuje ili gubi. Nemojte ga kažnjavati, kinjiti i ponižavati, ukoliko ne ostvari vrhunske rezultate.

Nikada nemojte stavljati dijete u službu obezbjeđivanja svojih materijalnih potreba, jer djete nije mašina za pravljenje novca a trening treba da bude uživanje a ne teret.

 

 

                                                 NAPRAVITE PRVI KORAK U RAZVOJU VAŠEG DJETETA!

                                                         Treneri Nedzad i Anela Kapic  telefon:061 378 825

© THE GYM Ltd. all rights reserved.

TRENINZI SE ODRŽAVAJU

​​

OSNOVNA ŠKOLA GRBAVICA I​​​

ČETVRTAK:19:00-20:30

NEDJELJA:19:00-20:30

​​

OSNOVNA ŠKOLA ,,ĆAMIL SIJARIĆ,,

SRIJEDA:19:30-21:00

SUBOTA:17:00-18:30

ADRESA

ITF TAEKWONDO KLUB ,,KOREA,,SARAJEVO​

​​

Trg Zlatnih Ljiljana 11,71000 Sarajevo​

​​​

Telefon:061 378 825

bottom of page